2024-05-25 10:37

מדליקים נורה אדומה: איך מאבחנים ברונכיט?

ברונכיט או ברונכיטיס היא דלקת של הסימפוניות בדרכי הנשימה, כאשר מדובר במחלה ויראלית אשר עשויה להיות מחלה קלה עד מחלה כרונית. מדובר בדלקת שכיחה מאוד שעשויה להתרחש גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים, כאשר היא מגיעה לידי ביטוי בקוצר נשימה לצד שיעול ממושך שיכול להתפרס על פני מספר שבועות ולעיתים גם חודשים. ישנם גורמי סיכון להיווצרות של הדלקת הזו, כאשר חשוב מאוד לאבחן בהקדם את הדלקת מתוך מטרה לבנות תוכנית טיפול פרטנית שנועדה להפחית את התסמינים שמשפיעים מאוד על איכות החיים, בייחוד אם הדלקת הופכת לדלקת כרונית.

כיצד מאבחנים ברונכיט?

האבחון הראשוני של ברונכיט מתבצע עוד אצל רופא המשפחה אשר מבצע בדיקה שנועדה להאזין לריאות. במידה והרופא ישמע רעשים, מדובר בסממן מובהק להתפתחות של ברונכיט. בנוסף, שיעול חזק וטורדני לצד חום גבוהה מהווה סימנים ברורים לדלקת הזו, בייחוד אם יש רקע רפואי קודם וכן קוצר נשימה חריף שמשפיע על היכולת לתפקד ביום יום ובוודאי לישון. מידע עד ברונכיט מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להבין לעומק מהם גורמי הסיכון להתפתחות של הדלקת הזו וכן תסמינים נוספים שעלולים להיות נורת אזהרה בכל הקשור לטיפול בדלקת הזו אשר במידה והיא איננה מטופלת היא עשויה להפוך לכרונית ואף להחמיר לדלקת ריאות.

הרגשה רעה כללית, חולשה, ייצור של ליחה מוגלתית ועוד הם סימנים נוספים שיכולים לסייע לכם להבין לעומק האם אכן מדובר בברונכיט, כאשר החדשות הטובות הן שכעת אפשר לטפל לא רק באמצעות אנטיביוטיקה במרשם הרופא אלא גם באמצעים טבעיים, כפי שנרחיב כעת.

 

 

טיפול אלטרנטיבי לברונכיט

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה נפתחים בכל רחבי הארץ חדרי מלח. מדובר במלח מיובא מאזור מזרח אירופה שנועד לסייע למי שמאובחן עם ברוניכט או ברוכניט כרוני ליצור מענה אלטרנטיבי לטיפול, כחלק משאיפה של מלחים טבעיים העשירים ביונים שליליים שעשויים לסייע לטובת שחרור של הליחה המלווה את השיעול, כל זאת מתוך מטרה להוביל לשחרור שיוביל בסופו של דבר גם לניקוי של הריאות ובכך לפתוח את מעברי האוויר. מדובר בדרך שבה ניתן לנקוט לא רק לשהות בחדר אלגנטי ונעים אלא גם לנצל את הזמן לטובת קריאה בספר או האזנה לפודקסטים, כחלק מניצול זמן המתבצע במסגרת של שהייה בחדר מלח. טיפול אלטרנטיבי זה מתאים לא רק בעבור מבוגרים המאובחנים עם ברונכיט אלא גם בעבור ילדים ובני נוער, כאשר השהייה עצמה היא בטוחה לחלוטין ואינה מלווה בתופעת לוואי.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בטיפול משלים, וכל קבלת החלטה לגבי טיפול בדלקת הזו צריכה להתבצע בליווי של רופא אף אוזן גרון אשר מבצע סדרה של בדיקות בשביל לבנות את תוכנית הטיפול, כאשר בחלק מהמקרים הדלקת הזו חולפת מעצמה בפרק זמן קצר של עד שבועיים ואילו בחלק מהמקרים נדרש לקבל טיפול אנטביוטי.

אבחון של ברונכיט – מדוע חשוב לבצע אותו בהקדם?

כפי שציינו בתחילת הסקירה, כאשר ברונכיט איננו מטופל הוא עשוי להחמיר לכדי דלקת ריאות חריפה. על כן, האבחון המתבצע באמצעות האזנה לסטטוסקופ מהווה את הדרך המהירה לאבחון ובהתאם לכך קביעת תוכנית טיפול המבוססת בין היתר על מתן של טיפול אנטיביוטי, לצד טיפול טבעי כמו למשל שהייה בחדר מלח. בכך, ניתן יהיה לנקוט בצעדים שיובילו לא רק להקלה משמעותית אלא גם ליכולת להתמודד עם דלקת שמשפיעה על היכולת לנשום ואף מלווה בתסמינים כמו כאבי ראש, סחרחורת, חולשה כללית ועוד.

לסיכום

ברוכניט היא דלקת של דרכי הנשימה והיא מתחילה כהצטננות ועלולה להוביל להתפתחות של דלקת כרונית. אבחון המתבצע על ידי רופא לצד קביעת תוכנית טיפול תאפשר לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם התסמינים, ובכך להוביל לתוכנית טיפול פרטנית שנועדה להוביל להפחתה משמעותית בתסמינים, לפני התפתחות של דלקת חמורה יותר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות