2024-06-17 01:38

משדרגים את התשתיות ואת השטחים הציבוריים בישראל: הכול על התחדשות עירונית

אם גם לכם יוצא לשמוע בזמן האחרון יותר ויותר על פרויקטים מסוג תמ״א 38 או פינוי בינוי, דעו שזה קשור לתנופה הרצינית של התחדשות עירונית בישראל בשנים האחרונות. כאן תוכלו למצוא את כל מה שחשוב לדעת על הנושא הזה ועל הפרויקטים השונים. מהי בעצם התחדשות עירונית, אלו סוגים של פרויקטים קיימים, מה המטרה של כל זה ומה היתרונות של התחדשות עירונית מהצד שלנו, בעלי הדירות והדיירים בבניינים? על כל הדברים האלו נדבר ממש בהמשך, אבל קודם כל כמה מילים על אחד הנושאים החשובים ביותר – הזכויות המשפטיות של דיירים בהליכי התחדשות עירונית.

 

הזכויות המשפטיות של דיירים בהליכי התחדשות עירונית

בפרויקטים שונים של התחדשות עירונית, קבלנים ויזמים מקבלים תקציבים ועושים רווח דרך תוספות בנייה, בעוד הדיירים הקיימים מקבלים זכויות, לעתים פיצוי כספי, לעיתים דירות נוספות, לעתים שדרוג בתשתיות ולעתים שיפוץ והרחבה של הדירות. כמו כן בפרויקטים של פינוי בינוי זכאים הדיירים גם לדיור חלופי או לשיפוי כספי, ובסך הכל אפשר להבין שיש כאן הרבה זכויות להן זכאים בעלי הדירות. המציאות מראה שלא את כולן מקבלים ככה ובמהירות, ולכן חשוב מאד לוודא שיש לנו ייצוג הולם באמת. עורך דין מומחה להתחדשות עירונית בישראל הוא בעל המקצוע החשוב ביותר בתהליכים הללו והוא זה שאחראי ללוות את הדיירים ולוודא שכל אחד מקבל מה שמגיע לו. אם גם אתם נמצאים בתהליך פינוי בינוי או התחדשות עירונית אחר, או אולי אפילו מעוניינים ליזום מהלך שכזה, אל תוותרו על הייעוץ המשפטי המקצועי של עורך דין מנוסה.

 

מהי התחדשות עירונית?

באופן כללי התחדשות עירונית היא תהליך כלשהו באזור שלגביו קבוע הרשויות שהוא זקוק לשיפור במראה הפיזי, במרקם החברתי או ברמה הכלכלית. המטרה היא בעצם לשדרג שכונות ישנות ולהפוך את מגמת ההתיישנות והידרדרות של אזורים עירוניים רבים ברחבי הארץ. כיום תהליכי פינוי בינוי הם נפוצים ורווחים למדי ברחבי העולם, כאשר רוב המדינות מבינות שיש צורך ממשי להשאיר את הנוף העירוני חדש, עדכני, נעים ובטוח למגורים ולמחייה.

 

גישות שונות של התחדשות עירונית

אפשר לראות בישראל כל מיני גישות שונות להתחדשות עירונית:

  • פינוי בינוי: תהליך במסגרתו מפנים בניינים שלמים, הורסים אותם ובונים במקומם בניינים חדשים. במקרים האלו הדיירים זכאים לדיור חלופי בזמן הבנייה או לפיצוי כספי לשכירת דירה.
  • תמ״א 38: כאן מדובר בשדרוג של מתחמי מגורים שלמים מבלי להרוס אותם ואין צורך בפינוי של הדיירים. הרוב המקרים הדיירים מקבלים זכות להרחבת הדירה ושדרוג בתשתיות שונות כמו מים, חשמל, חיזוק מפני רעידות אדמה ועוד.
  • עיבוי בינוי: הגדלה של ניצול הקרקע על ידי הגדלת הדירות הקיימות והוספה של דירות חדשות.

 

היתרונות של התחדשות עירונית

לפרויקטים שונים של התחדשות עירונית יש הרבה מאד יתרונות מובהקים כמו:

  • יתרון רווחי לדיירים שמקבלים דירות גדולות יותר ולעיתים אפילו דירות נוספות בפרויקט חדש.
  • יתרון בסביבת המגורים. הדיירים זוכים לגור בבניין חדש יותר, לרוב גם בשכונה מתחדשת באווירה נעימה יותר ובטוחה יותר, שכונה נקייה שמושכת עסקים, מסחר ופנאי.
  • יזמים מקומיים יכולים להתרחב ולהרוויח במצב שבו גם הדיירים מרוויחים וגם הרשויות המקומיות.

 

לסיכום

חשוב להבין כי פרויקטים של התחדשות עירונית הם במידה רבה המנוע של הכלכלה וענף הנדל״ן בישראל. בדיוק בגלל זה המדינה והרשויות מאד רוצות להשקיע בפרויקטים כאלו והרווח הוא גם של הדיירים כמובן. אם אתם דיירים או בעלי נכס בפרויקט כזה, חשוב מאד להיעזר בעורך דין מנוסה שייצג אתכם. הרבה בהצלחה!

 

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות