2024-06-17 00:44

אקטואלי מתמיד: את סיפורו של רפי אדרעי ז"ל כל ישראלי חייב להכיר

למרות שחלפו שנים רבות מאז  מותו, סיפורו של רפי אדרעי הוא סיפור שכל ישראלי חייב להכיר ולזכור, וזאת בשל היותו אחד מטובי בניה של העיר צפת אשר הגן על העיר בחירוף נפש ובאמונה שלמה. מי שהתחיל כמפקד בתנועת נוער והתקדם למפקד גדנ"ע מצליח לרגש ולעורר השראה בזכות סיפור מעצים, כאשר בסקירה הזו נציג לכם את כל מה שצריך לדעת אודות גיבור ישראל.

רפי אדרעי – סיפור גבורה ישראלי

רפי אדרי נולד וגדל בעיר צפת למשפחה מוכרת ושורשית בת 10 דורות. כבר מגיל צעיר מאוד הוא החליט לתרום מעצמו למען הסביבה והחברה, ועל כן בחר להצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד בתחילה הוא שימש בתור מדריך ולאחר מכן התקדם למדריך ראשי אשר ליווה את חניכיו בשורה ארוכה של אירועים, כאשר סיפור המורשת שלו הגיע לידי ביטוי בעת עזיבת השלטון הבריטי את העיר צפת. אדרעי עבר מבית לבית בשביל לחפש דגל ישראל, ולאחר שמצא דגל מאולתר, תלה אותו על גג של בניין הצמוד למשטרה ותחת אש חיה. סיפור זה מייצג את העוצמות והנחישות של רפי אדרעי אשר ראה בהגנה על המולדת כחלק בלתי נפרד מסיפור חייו, ועדות לכך ניתן למצוא גם בהשתלבות שלו בתפקידים בכירים בצבא.

בעת שירותו הצבאי הוא הצטיין כמומחה למחבוא היא נשק כמו גם כסייר ואף שימש כמקום אשר היה מעורב בהכנה של הרובע היהודי לקראת המלחמה. רפי אדר התבלט מאוד כמי ששימש כמפקד חוליית המקלע ואף כמפקד כיתת עתודה כאשר לקח חלק בפשיטה לכפרים אשר התרחשה בעומק שטח האויב. נוסף לכך הוא לקח חלק פעיל במערכה הראשונה לשחרור העיר צפת ואף שימש כסייר לכוחות הפלמ"ח. בעת שהצטרף לחטיבת יפתח הוא נפל בעקבות הפגזה מצרית על אזור משלטי חלוצה, והובא לקבורה בראש העין לבקשת בני משפחתו, בגיל 24 בלבד.

 

 

עמותת אחינועם – חלק בלתי נפרד מהמורשת

עמותת אחינועם העמותה הקימו האחים לבית משפחת אדרעי – משה אדרעי, איל אדרעי וכן רפי אדרעי אשר נקרא על שמו של דודו האהוב. העמותה פועלת מתוך מטרה להמשיך את המורשת של הדוד האהוב, וזאת באמצעות קידום של שורת תוכניות חברתיות אשר כוללות בין היתר: תוכנית קידום המיועדת בעבור בני נוער מהעדה האתיופית ל השתלבות בתפקידים בכירים בצבא, תוכנית חלוקת מחשבים חדשים או מחודשים בעבור בני נוער מעוטי יכולת, חלוקת מלגות, תכנית ליווי ארוכת טווח המיועדת ועבור תלמידי תיכון מהפריפריה וכן נוער בסיכון לצד שפע של תוכניות נוספות אשר עוטפות את העמותה הזו לאחת מהעמותות המשפיעות ביותר בפן החברתי במדינת ישראל. רפי אדרעי ואחיו תורמים רבות לטובת המשך הפעילות של העמותה כחלק מההבנה כי מדובר בדרך שבה ניתן גם לצמצם את הפערים בחברה הישראלית אבל גם להוביל ליצירה של שינוי חיובי בחברה הישראלית.

לסיכום

למרות שחלפו שנים רבות מאז מותו, סיפורו של רפי אדרעי נותר כאחד מהסיפורים המרגשים ביותר של מלחמת יום העצמאות והקמת המדינה, וזאת בשל אומץ הלב כמו גם הנחישות אותה הפגין לאורך כל הדרך. בני משפחתו ממשיכים להנציח את זכרו באמצעות שורה של פעילויות חברתיות הכוללות בין היתר את קידום עמותת אחינועם, לצד הקמה של בית יד לבנים אשר נקרא על שמו. מדובר במקום שאליו יכולים להגיע כל עם ישראל לטובת התייחדות עם זכר הנופלים שחירפו את נפשם למען המולדת, כחלק מהנצחה והוקרה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות