2024-07-17 21:41

היועץ העסקי יוסי שינובר מסביר: איך מקימים עסק מאפס?

פתיחת עסק יכולה להיות מסע מרגש ומתגמל, אבל היא גם יכולה להיות מאתגרת וקשה לפעמים. בין אם העסק הזה הוא המיזם הראשון או שאתם חולמים להקים עסק משלכם במשך שנים, חשוב לגשת לתהליך עם תוכנית ברורה והבנה עמוקה של השלבים. יוסי שינובר מסביר לנו מהם השלבים החיוניים להקמת העסק, החל מהרעיון העסקי ועד להשקה של החברה.

סיעור מוחות וחקר הרעיון העסקי

הצעד הראשון להקמת עסק הוא ליצור רעיון עסקי מוצק. השלב הזה יכול להיות החלק המאתגר ביותר בתהליך עבור יזמים רבים, אך חשוב לקחת את הזמן ולבחון מגוון אפשרויות לפני שתתחייבו לרעיון ספציפי, אומר יוסי שינובר.

הוא מוסיף, התחילו באמצעות סיעור מוחות רשימה של רעיונות עסקיים פוטנציאליים התואמים את תחומי העניין, הכישורים והניסיון שלכם. שקלו אילו מוצרים או שירותים מבוקשים בקהילה או בתעשייה שלכם, וחשבו כיצד תוכלו לבדל את עצמכם מהמתחרים.

ברגע שיש לכם רשימה של רעיונות פוטנציאליים, הגיע הזמן לעשות קצת מחקר. בדקו את מגמות השוק, הביקוש הצרכני והתחרות בענף שלכם כדי לקבוע אם לרעיון שלכם יש פוטנציאל להיות רווחי. ואף, שקלו לערוך סקרים או קבוצות מיקוד כדי לקבל משוב על הרעיון שלכם מלקוחות פוטנציאליים.

כתיבת תוכנית עסקית

ברגע שיש לכם רעיון עסקי מוצק, הגיע הזמן לכתוב תוכנית עסקית. המסמך הזה ישמש כמפת דרכים לעסק שלכם, ובו תפרטו את היעדים, האסטרטגיות והתחזיות הפיננסיות שלכם. שינובר נותן פירוט מדויק של המרכיבים שהתוכנית העסקית שלכם צריכה לכלול:

  • תקציר מנהלים: סקירה קצרה של העסק שלכם ומטרותיו.
  • תיאור החברה: תיאור מפורט של החברה שלכם; המשימה, החזון והערכים שלה.
  • ניתוח שוק: ניתוח של שוק היעד שלכם. דמוגרפיה של צרכנים, תחרות ומגמות בתעשייה.
  • מוצרים ושירותים: תיאור מפורט של המוצרים או השירותים שלכם, כולל תמחור ואריזה.
  • אסטרטגיית שיווק ומכירות: תוכנית מפורטת לקידום ומכירה של המוצרים או השירותים שלכם.
  • תחזיות פיננסיות: תחזית של ההכנסות וההוצאות הצפויות שלכם, ונקודת הפריצה והרווחיות הפוטנציאלית שלכם.

 

 

רישום העסק וקבלת הרישיונות וההיתרים

לפני שתוכלו להשיק את העסק שלכם, יוסי שינובר מנחה, תצטרכו לרשום אותו במדינה או ברשות המקומית שלכם. הרישום בדרך כלל כרוך בקבלת רישיון עסק ורישום העסק שלכם אצל הרשויות המתאימות.

בהתאם לאופי העסק שלכם, ייתכן שתצטרכו גם לקבל רישיונות והיתרים נוספים. לדוגמה, אם אתם מתכננים למכור מזון או אלכוהול, תצטרכו לקבל אישור שירות מזון או רישיון מכירת משקאות חריפים.

יוסי שינובר ממליץ להקפיד לברר מהן הדרישות עבור התעשייה והמיקום הספציפיים שלכם כדי להבטיח שאתם עומדים בכל התקנות.

מימון העסק

פתיחת עסק דורשת הון, וישנן אפשרויות רבות למימון המיזם שלכם. לפי יוסי, ישנן כמה אפשרויות מימון נפוצות, והן:

  • חיסכון אישי: יזמים רבים מקימים את עסקיהם באמצעות חסכונות או נכסים משלהם.
  • הלוואות לעסקים קטנים: בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים מציעים הלוואות המיועדות במיוחד לעסקים קטנים.
  • משקיעים: משקיעי אנג'ל או משקיעי הון סיכון עשויים להיות מוכנים להשקיע בעסק שלכם בתמורה להון עצמי או נתח מהרווחים.
  • מימון המונים: פלטפורמות מימון המונים מאפשרות לכם לגייס כספים ממספר רב של משקיעים פרטיים.

בניית הצוות

ככל שהעסק שלכם יגדל, סביר להניח שתצטרכו לבנות צוות שיעזור לכם לנהל ולהצמיח את החברה שלכם. היועץ העסקי שינובר מסביר שבניית הצוות עשויה לכלול העסקת עובדים, קבלנים או פרילנסרים.

כשאתם בונים את הצוות שלכם, חשוב להעסיק אנשים מיומנים, אמינים ששותפים לחזון שלכם לעסק. שקלו ליצור תיאורי משרה ולערוך ראיונות כדי למצוא את המועמדים הנכונים.

השקה והרחבה של העסק

לאחר השלמת השלבים הקודמים, הגיע הזמן להשיק את העסק שלכם ולהתחיל להגדיל את בסיס הלקוחות שלכם, מכריז שינובר. אלה עשויות לכלול פיתוח אסטרטגיה שיווקית לקידום המוצרים או השירותים שלכם, בניית מערכות יחסים עם לקוחות וספקים, והערכה ושכלול מתמידים של הפעילות העסקית שלכם.

הינה כמה טיפים מיוסי שינובר להשקה ולצמיחה של העסק שלכם:

פתחו אסטרטגיה שיווקית: קבעו כיצד תגיעו ללקוחות ותמשכו אותם. האסטרטגיה עשויה לכלול פרסום, שיווק במדיה חברתית ואסטרטגיות קידום מכירות אחרות.

בנו מערכות יחסים עם לקוחות: התמקדו במתן שירות לקוחות יוצא דופן ובבניית מערכות יחסים עם הלקוחות שלכם. הם יעזרו לכם לבנות בסיס לקוחות נאמן וליצור דיבור חיובי מפה לאוזן.

העריכו ושכללו את הפעולות שלכם באופן רציף: סקרו באופן קבוע את הפעולות והתהליכים העסקיים שלכם כדי לזהות תחומים לשיפור. הדבר עשוי לכלול שינוי התמחור שלכם, שיפור היצע המוצרים או השירותים שלכם או ייעול הפעילות שלכם.

לסיכום

הקמת עסק יכולה להיות מסע מאתגר ומתגמל. באמצעות הצעדים האלה והטיפים שבהם שיתף יוסי שינובר, וכן שמירה על מחויבות לחזון שלכם, תוכלו להשיק בהצלחה ולהצמיח עסק משגשג. זכרו להישאר גמישים, להסתגל לתנאי השוק המשתנים ולשמור תמיד על הלקוחות שלכם במרכז הפעילות שלכם. עם מסירות ועבודה קשה, אתם יכולים להגשים את החלומות היזמיים שלכם ולבנות עסק מצליח.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות