2024-05-23 15:26

חיים את מפעל חייו: איפה אהב שמעון פרס לטייל?

שמעון פרס כיהן כנשיאה התשיעי של מדינת ישראל. הוא היה ראש ממשלה, שר וחבר כנסת ואיש פעיל בהוויה הציבורית והפוליטיקה הישראלית. פרס כיהן כ70 שנה בשירות הציבורי וכל עשייתנו היה למען הציבור. שמעון פרס נולד בשנת 1923 ונפטר בשנת 2016 ומאז הוקמו לכבודו לא מעט אתרים, אנדרטאות, בניינים ומרחבים. אבל היכן אהב שמעון פרס לטייל? הנה כמה אתרים שפרס אהב לפקוד ולשהות בהם, כאדם שארץ ישראל הייתה בבת עינו:

שדה בוקר

אזור דרום הארץ היה אהוב על שמעון פרס. פרס אהב להגיע אל הצריף הירוק שבשדה בוקר, משום שבמקום זה התקיימו פגישות תכנון של פוליטיקאים שרצו להפריח את הנגב. שמעון פרס פקד את המקום לא מעט כבר בהיותו נער, ועם הזמן כאדם בוגר. הצריף הירוק שופץ עם השנים ופרס המשיך לבקר במקום, לטייל באזור ואף להשתתף בספונטנית בהדרכות בצריף, תוך שהוא מספר על ימי ילדתו ואודות הקשר שלו אל הצריף. פרס, אשר הפריח את השממה עם ראש הממשלה דוד בן גוריון, אהב לטייל במדבר, ומיד פעם פקד את העיר דימונה שם הקים את הכור הגרעיני וטייל בין קיבוצים פורחים בשדות הנגב.

חיים את מפעל חייו: איפה אהב שמעון פרס לטייל?

ימת הכינרת

בימים בהם שמעון פרס החל את צעדיו הראשונים בפוליטיקה, נכתבו שירי הלל לימת הכנרת. חברי קיבוצים, מושבים וישובים עשו הכול כדי לייבש את הביצות של אגם החולה כדי להפוך את הכינרת למקום נגיש עבור אזרחי המדינה. שמעון פרס אהב להגיע אל קיבוץ עין גב הסמוך לימת הכנרת, וכשהתבגר חזר לעין גב ולכינרת כדי להשתתף בפסטיבל המוזיקה שהתרחש במקום. שמעון פרס נהג להגיע עם כל משפחתו אל הכינרת לחופשה שנתית.

שחיה בנהר הירדן

בצפון הארץ אהבו סוניה ושמעון פרס לשבת להם על ערסל ולשחות בנהר. גם כשהתחתנו והולידו ילדים – לא וויתרו השניים על חווית הרוגע של הערסל והשחייה בנהר הירדן.

מושב בן שמן

שמעון פרס שגדל בעיר תל אביב, עזב את העיר הגדולה בגיל 14 בלבד, לאחר אמר להוריו שהוא עוזב. אלה אישרו את עזיבתו, ולא התווכחו כלל. שמעון פרס הצעיר עבר לכפר הנוער בן שמן. במקום הכיר פרס את אשתו סוניה גלמן, ולמד יותר אודות התוכניות והאידאולוגיה של ראש הממשלה דוד בן גוריון. בן שמן הוא מושב ציורי עד היום ופרס נהג להגיע ולטייל בו גם כשבגר.

לסיכום, שמעון פרס אהב את הארץ כולה. הוא גר במרכז הארץ ונדד למושב, ניסה להפריח את שממת הנגב וחזר אל המקום כל זמן שהוא ייכל ואהב את ימת הכנרת משל הייתה אחת מאהבות נעוריו. אז זה הזמן לצאת אל אתרים אותם אהב שמעון פרס לפקוד, ולהנות מארץ ישראל היפה.

 

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות