2024-03-26 04:56

הלכות קבלת שבת שכדאי להכיר

יהודים מאמינים רבים מקפידים לקיים מדי שבוע את הלכות השבת השונות, העוסקות בהכנות לשבת, ביום השבת עצמו ובמוצאי שבת. הלכות אלה מפורטות בספר ההלכה 'שולחן ערוך' והן מתחלקות למצוות 'עשה' ולמצוות 'לא תעשה', והן נועדו כדי להבדיל את יום השבת משאר ימות השבוע. אז באילו הלכות שבת מדובר וכיצד נוכל לכבד את השבת על הצד הטוב ביותר? דאגנו להביא את כל המידע למאמר שלפניכם.

שולחן שבת חגיגי עם גביעי קידוש

אחד המצוות החשובות היא לכבד את השבת בדרכים שונות, בין היתר על ידי שימוש בתשמישי קדושה מהודרים ומפוארים. תשמישים כאלה יכולים להיות מפה רקומה ויפה לחלות, פמוטים מהודרים, גביעי קידוש מעוטרים ומרוקעים ועוד. עריכת שולחן חגיגי לערב שבת היא חשובה משום שהיא מסמלת את כניסתה של השבת ומבדילה ארוחת זו משאר הארוחות הנהוגות בימי חול, ועל כן נהוג להשתמש בה בכלים היפים והמהודרים ביותר.

הדלקת נרות שבת

אחת ההלכות שהתקינו חז"ל במסכת אבות היא הדלקת נרות לשבת וליום טוב (חג). גם הלכה זו היא חלק מהלכת כבוד השבת, משום שבעבר לא היה חשמל והשתמשו בנרות כדי ליצור תאורה עבור סעודת ליל השבת. בעידן המודרני קיימת תאורה חשמלית, אולם יהודים מאמינים מקפידים לבדוק בהדלקת נרות לקראת שבת לשם המצווה. את הדלקת הנרות נהוג ללוות בתפילה, משום שעל פי האמונה היהודית מעמד הדלקת נרות השבת הוא שעת רצון שיש בכוחה סגולות רבות, והאדם המדליק יכול לבקש את כל משאלות ליבו.

 

 

עונג שבת

מצווה נוספת הנהוגה בשבת היא מצוות עונג שבת, שמקורה בדברי נביאים. מצווה זו כוללת חיוב על אכילה ושתייה של מאכלים ומשקאות מובחרים בכל אחת משלוש סעודות השבת. בארוחות אלה נהוג לאכול בשר ויין, ומשום שחובת האכילה לשם עונג, חל איסור על צום בשבת למעט ביום כיפור. כמו כן, יש להרבות בתענוגות הגוף ולקיים מצוות עונה (יחסי אישות) ואפילו שינה מוגדרת כמצוות עונג שבת. נוסף לכך, קיימת מצווה להתענג בשבת גם על ידי לימוד תורה, משום שמלבד תענוגות הגוף יש לענג גם את הרוח ואת הנפש.

שמירת שבת

כנראה אחת המצוות המזוהות ביותר עם השבת היא מצוות שמירת השבת. מצווה זו מקורה כבר בספר בראשית והיא מתבטאת בעיקר על ידי הימנעות מעשיית כל מלאכה האסורה בשבת, כמו נסיעה בכלי רכב או, הדלקת אש או שימוש בחשמל. כאשר כן מבצעים את אחת מהמלאכות האסורות בשבת, גורמים לחילולה של השבת, מה שפוגע בקדושתו של יום זה.

הבדלה

מצוות ההבדלה נעשית במוצאי יום השבת ובמוצאי יום חג, ומדובר בטקס שמהותו להבדיל את יום השבת משאר ימי החול. בטקס ההבדלה נהוג לברך קודם כל על היין בברכת בורא פרי הגפן, ולאחריה מברכים על מיני בשמים ועל מאורי האש. הברכה על מיני הבשמים היא משום שעל פי האמונה, לאדם יש נשימה יתירה שמסתלקת מוצאי שבת וכדי להחזיר לאדם את נפשו יש להריח ריח טוב. בברכת מאורי האש נהוג להגביה את הידיים ולהסתכל בציפורני הידיים לאור האש של נר בעל שתי פתיליות או יותר, זאת משום שבתלמוד מסופר שבמוצאי שבת נבראה האש על ידי האדם הראשון.

סיכום

לסיכום, אין עוררין על כך שבעבור יהודים רבים יום השבת הוא יום משמעותי ביותר, ולא בכדי יש לעשות מאמצים במטרה לכבד אותו כהלכה. אנחנו מקווים שמאמר זה עזר לכם לקבל מעט רקע על הלכות השבת המוכרות ועל המשמעויות המיוחדות שעומדות מאחורי הלכות אלה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות