2024-07-17 22:21

לא מפסיקים לחכות: הכול על הגאולה והמשיח

כל אדם דתי באשר הוא יודע שיש רגע אחד שכולם מחכים אליו – הגאולה וביאת המשיח. האמת היא שגם אנשים שלא מגיעים מעולם הדת מכירים היטב את האזכורים למשיח דרך עשרות שירים ואלמנטים תרבותיים אחרים. כמובן שככל שאנו קרובים יותר לדת, כך האמונה בדבר הזה מתחזקת, אבל אם אתם שואלים אותנו, זהו נושא מעניין ביותר שלכל אחד כדאי ללמוד ולחקור עליו כמה שיותר. אז מהי בעצם הגאולה על פי היהדות? איך אפשר לקרב אותה ולהביא אותה הנה עוד בימינו אנו? ואיך כל הדבר הזה בכלל קשור למשיח? הנה כל מה שחשוב ומעניין לדעת בנושא.

מהי הגאולה?

הגאולה היא חלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית והאזכורים שלה מתחילים כבר בתנ״ך בעשרות מקומות שונים והתייחסויות שונות. הציפייה לגאולה היא למעשה אחת החובות של כל אדם יהודי באשר הוא ואף נקבעה כמצווה כחלק מהתפילה. אפשר בגדול להתייחס למושג הזה בכמה דרכים. הגאולה הראשונה היא זו שהתרחשה בצאת ישראל ממצרים כשהקדוש ברוך הוא שחרר את בני ישראל מהשעבוד של פרעה. הסוג השני של הגאולה היא גאולה פרטית של כל אדם. זה קורה כאשר אדם נגאל מיצריו הבהמיים והחומריים ומצליח להתחבר באופן טוטאלי עם הקדוש ברוך הוא ועם השכינה. הגאולה המדוברת והסופית היא למעשה הגאולה האמיתית והשלמה. זהו המצב שבו עם ישראל לא ישוב עוד לגלות, המשיח יגיע ועם ישראל והקדוש ברוך הוא יתאחדו. בימים האלו לא יהיו עוד מלחמות, כל בני ישראל יהיו ערבים זה לזה, לא יישא גוי אל גוי חרב ובעצם נגיע למצב של שלמות והתעלות רוחנית. המשיח והגאולה אם כך מגיעים תמיד ביחד. על פי ההלכה, זוהי החובה שלנו בני ובנות העם היהודי לקרב אותם אלינו ולזרז את התהליך – בואו נראה איך אפשר לקדם את זה ולקרב אלינו את ימי הגאולה.

איך לקרב את המשיח והגאולה?

יש כמה דרכים שונות לקרב אלינו את הגאולה ואת ביאת המשיח וחשוב שכל אחד מאיתנו ייקח על עצמו כמה שהוא יכול:

 

 

  • תפילות ותחנונים: כולנו מבקשים במהלך התפילה דברים לעצמנו – פרנסה טובה, שלום בית, הצלחה לילדים, זוגיות וכן הלאה; וכמו כן תפילות באומרים כל יום כמו ברכת השחר, התיקון הכללי ועוד. זה בהחלט נפלא לייחל לדברים הללו במהלך התפילה והפנייה לקדוש ברוך הוא, אך חשוב גם להקדיש חלק נכבד לתפילה ובקשה לביאת הגאולה.
  • לימוד תורה: מקורות רבים אומרים בפירוש כי הדרך לקרב את הגאולה אל עם ישראל היא דרך לימוד תורה. בהיסטוריה שלנו, עם ישראל נגאל מספר פעמים בזכות האבות הצדיקים – אברהם, יצחק ויעקב. כעת האחריות לגאולה היא עלינו ולימוד תורה זה חלק חשוב ביותר מהעניין.
  • אהבת חינם: הסיבה לחורבן בית המקדש הייתה שנאת חינם של בני ישראל. וכמו ששנאת חינם יכולה להביא לחורבן, כך אהבת חינם וריבוי מעשים טובים בין אדם לחברו בכוחם לקרב אלינו את הגאולה.
  • שמירת שבת: יש הרבה מאד מצוות חשובות בין אדם למקום בתורה, אך ספק אם יש מצווה חשובה כמו שמירת השבת הקדושה שניתנה לנו על ידי האחד והיחיד במתנה. על פי מקורות רבים, ככל שיותר מבני ישראל ייקחו על עצמם לקיים את מצוות שמירת השבת, כך נוכל לקרב אלינו את הגאולה.

לסיכום

כל מה שנותר לנו הוא להרבות במעשים טובים ומצוות, להתפלל ולייחל כי במהרה בימינו נזכה לגאולה ולביאת המשיח!

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות