2024-07-17 22:22

עליות המחירים בשוק הנדל"ן: אז איך נוכל לקנות היום דירה?

צעירים רבים וגם אנשים מבוגרים, אשר רוצים לבצע מהלך כמו רכישת דירה בישראל  – מגלים שבשנת 2020 כבר לא מאד קל לקנות דירה או בית פרטי. עליות המחירים האסטרונומיות, בכול חלקי הארץ, גרמו לכך שכמעט ולא ניתן למצוא דירת שלושה חדרים באזור מרכז הארץ במחיר ריאלי. גם בית פרטי ראוי למגורים במחיר הגיוני עבור ישראלי ממוצע, אפשר אולי להשיג רק ב"שטחים" משמע: מחוץ לקו הירוק, או באזורים מרוחקים מאד ממרכז הארץ.

עלויות מחירים בשוק הנדל"ן גורמות לאנשים לחפש אחר מענה נוסף בעת רכישת דירה. יש את מי שפונה לאפיקי השקעה מעבר לים, כמו קניית נדל"ן בחול, או את מי שישים את יהבו  בהשקעות בחסכונות, מניות, קופות גמל ושאר אפיקים. אבל אם טרם ויתרם על החלום, ואתם רוצים לקנות דירה או בית פרטי למגורים או להשקעה – חשוב שתדעו כי קיימות מספרו פעולות שתוכלו לבצע כדי לממן את הרכישה:

לקיחת משכנתא

משכנתא היא הצעד הראשון אותו רבים מבצעים אנשים פרטיים כאשר הם רוכשים דירה. מדובר בשעבוד של נכסי נדל"ן עבור הלוואה גדולה אותה מציעים הבנקים. הלוואה זאת מטרתה לאפשר קניית נכסים. כיום יש בנקים, חברות פיננסיות פרטיות, חברות ביטוח ושאר גופים המציעים משכנתא לרכישת דירה.

משכנתא היא הלוואה צמודת ריבית שניתנת לאחר הוכחת מסוגלות להחזירה. ההלוואה נפרסת על מספר רב של שנים – זאת בהתאם למסלול שבוחר הלקוח,  והיא נושאת ריבית שיש לבחון כאשר בוחרים במסלול המתאים. הלוואה כזאת ניתנת בתנאי שהלווה מוכיח כי הוא יכול לספק הון עצמי ששיוויו 30 אחוז מעלות הנכס, ובהתאם לחסכונות שיש ללווה, כמו גם מצב עובר ושב, תלושי משכורת ומצב פיננסי מתאים. תנאי ההלוואה כוללים סוג ריבית, משך ההלוואה, מועד פירעון ההלוואה, קרן ושאר אלמנטים.

אם אתם רוצים לקחת משכנתא: תוכלו לבחור בין מגוון רחב של סוגי משכנתאות כמו כזאת עם ריבית קבועה צמודה למדד, ישנה משכנתא בריבית משתנה, משכנתא בריבית פריים, משכנתא צמודה למטבע חוץ, הלוואות במסלול גרייס המאפשרות החזרים קטנים בתחילת תקופת ההחזר שגדלים ככל שההלוואה נמשכת, או משכנתא מסוג 'בוליט' שדורשת תשלומים של ריביות וקרן בתום ההלוואה.

צבירת הון עצמי

לעיתים קרובות יהיה צורך בצבירה של הון עצמי על מנת לקנות דירה. במקרה כזה כדאי לבדוק מהיכן אתם יכולים לגייס את ההון הדורש. זאת יכולה להיות קופת חיסכון או קופת גמל שיש בה כספים, או אולי הלוואה אטרקטיבית שאפשר לקחת, כמו למשל הלוואה מקרן הפנסיה, הלוואה בערבות מדינה וכולי. בכל מקרה, כדאי לבדוק את כל האופציות בנוגע לרכישת דירה בארץ או בחו"ל, ומתוך כך להבין מה הכי נכון לכם לעשות.

הצטרפות להגרלות של מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן טרפה את הקלפים בנוגע לקניית דירה עבור מי שקונה דירה ראשונה. התכנית מציעה רכישת דירה בפרויקטים של מחיר למשתכן בתנאים אופטימליים, כמו הון עצמי התחלתי נמוך, קבלת הנחה במיסים וקבלת משכנתא בתנאים טובים. הדירות נמצאות באזורים שהמדינה רוצה לפתח, וכדאי לדעת שלעיתים בחירת דירה במיקום מרוחק או באזור שנמצא בפיתוח, תאפשר לכם רכישה קלה יותר.

לסיכום: אם אתם רוצים לרכוש דירה – זה הזמן לבדוק את האופציות שעומדות בפניכם, ולבחור באטרקטיבית מכול.

 

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות