2024-05-23 15:26

זכותנו: מהן הזכויות שלנו בחוק בביטוח לאומי?

אנחנו זוכים לחיות במדינת רווחה, ועל כן כל עוד משלמים כנדרש תשלומים לביטוח לאומי זוכים בתמיכה חשובה שלא פעם היא לא פחות מגלגל הצלה. ביטוח לאומי הוא הגוף שנבחר להגן ולשמר מגוון זכויות סוציאליות, במיוחד עבור מי שנתקל בקשיים להתפרנס למחייתו. מכאן שבין אם נפגעים בעבודה, חווים פיטורים, או משבר אישי מסוג כזה או אחר, טוב לדעת שביטוח לאומי נמצא ברקע. עם זאת, לא תמיד קל להוכיח זכאות ולא פעם נתקלים מול חומות בצורות, ועל כן ניגש להבהיר מהן הזכויות שלנו בחוק מבחינת ביטוח לאומי, כיצד נכן להגיש תביעה ואף מה עושים כאשר חשים אובדי עצות.

ממקסמים היתכנות לקבל סיוע!

טרם נעצור לפרט באלו מקרים ביטוח לאומי נמצא שם עבורנו? נעצור להבהיר שלמרות שביטוח לאומי נועד לשרת ולבוא לטובת הכלל, הוא אינו ממהר לפזר קצבאות ומענקים. מכאן שחשוב להבין איך מגישים תביעות נגד ביטוח לאומי בצורה שמובילה למקסימום הישגים. כיצד? בעיקרון יש 2 דרכים אפשריות: ראשית ניתן להיעזר במגוון ארגונים מסייעים (יש ארגונים שפועלים בהתנדבות כגון שי"ל), ושנית ניתן להיעזר בעורך דין שבקיא בתחום. פה נציין שלפני ששוכרים עו"ד רצוי לוודא שהסיכויים בצד שלכם, ועל כן שיחת בירור ראשונית (עם או ללא עלות) הכרחית.

 

זכותנו: מהן הזכויות שלנו בחוק בביטוח לאומי

 

קצבאות תגמולים וגמלאות שמוטב להכיר:

 • מענק לידה – סכום חד פעמי שמגיע לכל אישה שילדה.
 • קצבת נכות כללית – מיועדת עבור זקנים וחולים שסובלים מרמת נכות מסוימת.
 • תשלומי מילואים – כל מי שעושה מילואים זכאי לקבל תשלום.
 • קצבת ילדים – ניתנת לכל הורה באשר הוא, בהתאם לכמות ולגילאי הילדים.
 • הבטחת הכנסה – אם מרוויחים פחות מרף מסוים ועומדים בשלל תנאים נוספים, ביטוח לאומי מעניק הבטחת הכנסה, וזאת מתוך מטרה לתמוך בתנאי קיום מינימליים.
 • קצבת שאירים – מיועדת עבור יתומים שהם קטינים, או עבור אדם שאיבד את בן/ת הזוג, ופה מדובר בקצבה שניתנת עד לגיל פנסיה.
 • קצבת סיעוד – סיוע כספי שמיועד למי שאינו מסוגל לבצע לפחות כ3 פעולות בסיסיות.
 • קצבת זקנה – מגיל פנסיה כולם זכאים לקבל קצבת זקנה.
 • קצבת תאונת עבודה – עצמאיים ושכירים זכאיים לקבל תגמול או קצבה בגין פגיעה, וזאת ללא קשר לגורם שעומד מאחוריה.
 • דמי אבטלה – לאחר שעובדים כחצי שנה במקום מסוים ומתפטרים/מפוטרים, זכאיים לאחוז מסוים מסך גובה השכר הקבוע.
 • מזונות – אישה גרושה שלא זוכה לקבל מבן זוגה לשעבר מזונות, זוכה לקבל תמיכה חלופית מביטוח לאומי.
 • תשלומים לעובדים בבית עסק שפשט רגל – כאשר המעסיק פשט רגל ועל כן לא יכול לשלם לעובדים, ביטוח לאומי מחליף את מקומו, אם כי בסכום מוגבל.

היו מודעים להיתכנות!

מעבר למה שציינו, טוב לדעת שישנן לא מעט זכויות נוספות. זכויות שנוגעות לאימהות, לעצמאים, לשיקום מקצועי, למעסיקים, לאנשים שסובלים מקשיי ניידות, לאסירי ציון, לחולי קורונה, לחסידי אומות העולם, לשאירים, לנפגעי עבודה, לשיקום מקצועי, לחיילים משוחררים, להורים מאמצים, לנפגעי פעולות איבה וכדומה. מכאן שחשוב לדעת שלכל אזרח יש זכויות שמגיעות לו, כך שהרבה פעמים רק צריך להיות מודעים להיתכנות. לצורך הדוגמה נציין שאנשים רבים זכאים לקבל סכום מכובד מטעם הבטחת הכנסה, אך כיוון ששום דבר חריג לא הפר את שגרתם, הם לא מודעים לכך ופשוט מפספסים הזדמנות להשיג תמיכה כלכלית.

2 דגשים חשובים

לסיכום נציין שביטוח לאומי הוא גוף רחב שמעניק מענה עבור מגוון קשיים סוציאליים. מכאן שיש לזכור שני דברים: אם נקלעים לצרה תמיד רצוי לבחון האם מגיע סיוע מטעם ביטוח לאומי, ואם חושבים שלא מפיקים את הסיוע המרבי, בהחלט יש טעם להיעזר בייצוג מקצועי שמבין מה בדיוק מגיע וכיצד ניתן להשיג זאת. בהצלחה!

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות