2023-01-28 10:02

לונג קוביד: מה זה אומר – והאם זה צריך להדאיג אותנו?

נגיף קורונה בהחלט שיגע את העולם! הנגיף גרם לתחלואה רבה ושינוי של החיים כמו שהכרנו. מי שחלה בנגיף – ומדובר באנשים רבים – עלול לחוות גם לאחר ההחלמה תופעות שונות שיעיבו על הבריאות הפיזית ועל המצב הגופני. לונג קוביד היא דרך לתאר השפעות ארוכות טווח של מחלת הקורונה. מדובר בסיבוכים שעלולים להיווצר בקרב אנשים שחלו בקורונה, ובתסמינים שדווחו בקרב 20 אחוז מהאנשים שאובחנו כחיוביים לקורונה.

לונג קוביד גורם ללא מעט תסמינים כמו: עייפות, כאבי ראש, קשיי נשימה, אבדן חוש ריח וחוש טעם, כאבי שרירים, חום, ולעיתים אפילו בעיות תפקודיות נוירולוגיות, או בעיות בשיניים ונשירת שיער. עם זאת עדיין לא ברור האם לונג קוביד הוא משהו "אמיתי" שנגרם בשל מחלת הקורונה, או שמדובר בתסמינים שגם כך נמצאים בקרב אוכלוסיות מסוימות בגילאים שונים. בכול מקרה, מי שידווח על סימפטומים ממושכים לאחר שחלה בקורונה הם אנשים שסבלו מזיהומים קלים או קשים, חולים כרוניים, אנשים שסובלים מעודף משקל ואנשים בגיל השלישי.

לונג קוביד: מה זה אומר - והאם זה צריך להדאיג אותנו?

לונג קוביד  ופוסט קורונה

כמו כל מגיפה, מלחמה, אסון טבע ושאר צרות – לאחר שהדבר מתרחש, מגיעות בדרך כלל תופעות המוגדרות כ"פוסט" משמע: אחרי. פוסט קורונה הן אותן תופעות וסימפטומים שמומחים מסיקים כי הן מופיעות לאחר המחלה, בעוד שלא מעט אנשים (גם אנשים בריאים בדרך כלל) העידו על אותם תסמינים שהזכרנו, כמו נשירת שיער, בעיות נוירולוגיות או לבביות, עייפות, חוסר טעם וריח.

סימפטומים אלה משפיעים על חזרה לשגרה ועל התאוששות מהמחלה. הסימפטומים הם כמובן אינדיבידואלים ואינם מדבקים, ומדובר בתופעות שיכולות להמשך כמה שבועות או כמה חודשים לאחר המחלה. לונג קוביד לעיתים רחוקות מתאפיין גם בכאבי שרירים והפרעות שינה, לכן חשוב לנסות לאבחן את התופעות ולהבין מה היה קיים בין כה וכה בגוף, ומה נוצר בעקבות קורונה. בהתאם לאבחון שאפשר לבצע אצל רופא המשפחה, ניתן להבין כיצד אפשר לטפל בסימפטומים וכיצד אפשר לחזור כמה שיותר בריאים לשגרה.

טיפול בלונג קוביד

לאחר שלילה של מצב בריאותי שאינו קשור לפוסט קורונה והכרות עם הסימפטומים הממושכים – אפשר לטפל בתופעות באמצעות טיפולי פיזיותרפיה עבור כאבי שרירים, טיפול ברפואה המשלימה במקרים של אבדן טעם וריח, ריפוי בעיסוק לאבדן זיכרון, וטיפול במרפאות ריאה או דרך מעקב של רופא אף אוזן גרון במקרים של קשיי נשימה תוך בדיקת תפקודי ריאות.

לסיכום: אם אתם מרגישים שגם אתם סובלים מפוסט קורונה, זה הזמן לטפל בדבר ולא להזניח את המצב הגופני שלכם ואת הבריאות הכללית של גופכם.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות