2024-07-17 22:20

גולשים בטוח: למה חשוב להתקין במחשב תוכנת אנטי וירוס?

מאז ראשית ימי המחשוב, איומי אבטחה הולכים יד ביד עם תחום זה. אחד הפתרונות הבולטים ביותר לכך הוא מה שנהוג לכנות בשם אנטי וירוס. למרות שהאנטי וירוס השתנה עם השנים לא מעט ושהמונח אנטי וירוס כבר לא מתאר אותו כל כך במדויק, זו היא עדיין אחת מתוכנות ההגנה הבולטות והחשובות ביותר. מה חשיבותו הגדולה של האנטי וירוס? האם אפשר להסתדר בלעדיו? מדוע ייתכן שתרצו דווקא להתקין אנטי וירוס ואפילו לשלם על מוצר מתקדם מסוג זה? לפניכם סקירה קצרה בנושא זה עם כמה תובנות שימושיות וטיפים.

מדוע אנטי וירוס חיוני?

ייתכן שלא התקנתם במחשב האישי תוכנת אנטי וירוס וככל שידוע לכם, "הכל בסדר" למרות זאת. האם זה באמת כך? ראשית, במחשב ממוצע מותקנת מערכת ההפעלה חלונות. רבים לא מודעים לכך, אך חלונות כוללות כרכיב בסיסי שמובנה בה, אנטי וירוס לא רע בשם Windows Defender. תוכנה זו, מופעלת כברירת מחדל, אם אין אנטי וירוס אחר שמותקן במחשב. שנית, ייתכן בהחלט שהמחשב שלכם נגוע בנוזקות ואפילו בכמה נוזקות שונות במקביל, מבלי שאתם מודעים לכך בכלל! אם זו למשל נוזקה שנועדה לגנוב מידע רגיש, היא תקפיד להסתתר היטב. למשל, אם אתם עושים רכישות באינטרנט באשראי ומותקנת אצלכם "רוגלה" אשר נועדה לגנוב את פרטי האשראי שלכם. כך שהתקנת אנטי וירוס במחשב, אם זה האנטי וירוס של חלונות או טוב יותר, חשובה מאוד. תוכלו לעבור על רשימה של תוכנות אנטי וירוס מומלצות, בכדי להתרשם מהאפשרויות הרבות שכלולות בסוג תוכנה חשוב זה. ההמלצה אגב, היא שלא להסתפק באנטי וירוס של חלונות. כמו כן, אם תתקינו אנטי וירוס אחר, הוא לא "יתנגש" עם זה של חלונות וגם אין צורך להסיר או לנטרל לשם כך את האנטי וירוס של חלונות.

 

 

שומרים את המחשב בטוח

אם כך, ניתן לומר שאנטי וירוס הוא דבר חיוני תמיד. למחשבים פרטיים ובוודאי למחשבים עסקיים ושרתים, אם אתם גולשים הרבה באינטרנט או שלא, עושים רכישות באתרי מסחר או נמנעים מכך – מחשב בלי אנטי וירוס, הוא כמו פרצה שקוראת לגנב. לא רעיון טוב! אגב, האקרים משתמשים בין השאר בטכניקות של "גישוש" מרחוק, אשר מעריכות את אמצעי ההגנה שיש למחשבים שונים. כפי שתוכלו לנחש, ככל שמחשב הוא ללא הגנה, כך הוא נחשב ליותר אטרקטיבי מבחינתם. אז למה לקחת סיכון? נכון אמנם, שתוקפים נחושים יעברו גם את האנטי וירוס. אבל השיקול כאן, הוא כמו עם דלתות בדירה. הפורץ עשוי לפרוץ כל דלת או להיכנס מהחלון, אך אם הדלת לא תהיה מוגנת מספיק, הוא בוודאי ייכנס דרכה. האם אתם מוותרים בבית על דלת נעולה? אז אל תוותרו על אנטי וירוס טוב. לא כדאי להקל על התוקפים, אלא להפך. מה גם שאנטי וירוס טוב הוא כלי עזר פשוט לשימוש וגם לא יקר במיוחד.

טיפים לשימוש יעיל

בכדי להפיק את המיטב מהאנטי וירוס שלכם, כדאי להתעמק במה שהוא מציע ובשימוש בו. בין השאר, כדאי להקפיד על הנקודות הבאות:

  • כיוון נכון – לאחר התקנת המוצר, נכנסים לתפריטי ההגדרות השונות שלו ועוברים עליהם בנחת. רצוי להבין מה כל דבר אומר ולכוון את האפשרויות שעומדות לרשותכם בחוכמה.
  • הפעלה באתחול – דוגמה חשובה במיוחד לכיוון כזה, היא להגדיר שהאנטי וירוס יעלה אוטומטית עם כל אתחול של המחשב.
  • עדכון מתמיד – עוד דגש חשוב במיוחד, הוא לעדכן את האנטי וירוס באופן קבוע ומוטב לאפשר לו להתעדכן אוטומטית.

לסיכום

האנטי וירוס היה ונשאר כלי עזר חשוב מאוד בעולם המחשבים. מומלץ להשתמש בו תמיד, גם אם זו תוכנת אנטי וירוס בסיסית. כמובן, מוטב להתעמק ולבחור, בתוכנה מתקדמת ואיכותית מסוג זה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות