2024-06-17 00:38

הבניין שלכם עומד בפני תהליך של פינוי בינוי? דעו את הזכויות שלכם!

החלטה לגבי קידום של פרויקט פינוי ובינוי בבניין שלכם היא החלטה בעלת השפעות דרמטיות על איכות החיים שלכם ושל בני המשפחה, וזאת בשל העובדה כי מדובר בפרויקט ארוך טווח שבמסגרתו תאלצו לא רק לחתום על הסכם מול יזם אלא גם לוודא כי אתם ממשים את כל הזכויות המגיעות לכם כחוק, עד לקבלת המפתח לבית החדש. במידה והבניין שלכם מועמד לתהליך של פינוי בינוי, זה הזמן לקרוא את המדריך הבא אשר מציג את כל המידע שאתם צריכים לדעת, רגע לפני החתימה על חוזה. מוכנים? בואו נתחיל.

מהן הזכויות המגיעות לדיירים בפרויקט של פינוי בינוי?

פרויקט פינוי ובינוי הוא פרויקט סבוך ומורכב מאוד. בשביל לוודא כי היזם עומד בזמנים ושום דבר לא משתבש בדרך, צריך להקפיד על ייצוג משפטי שנועד להבטיח כי במסגרת ההסכם יהיו יסודות מובהקים שאחד מהם הוא למשל עיגון לגבי הנושא של דיור חלופי. תהליך של פינוי בינוי כרוך בעזיבה של הבית לתקופה ארוכה ועל כן בתהליך של עריכת ההסכם אל מול היזם חשוב לבדוק היטב כי הקבלן מתחייב לספק לכם דירה חלופית, במימון מלא של שכר הדירה. שימו לב כי אתם זכאים לקבל לא רק דירה חלופית אלא גם כזו שהיא גדולה יותר, לצד מימון של תכולת הבית לצד קבלת ערבות בנקאית וכן ביטחונות בשווי של הדירה. זכות נוספת אותה צריך להכיר היא הזכות להתנגדות. במסגרת חוק ההסדרים אושר כי במידה ו-80% מהדיירים מאשרים, ניתן להמשיך בפרויקט ולקדם אותו, גם אם יש התנגדות.

יחד עם זאת, אתם זכאים להגשת התנגדות במידה והעסקה מול היזם אינה כלכלית או ישנן נסיבות אישיות אשר מונעות את המשך התהליך של התחדשות עירונית בבניין שלכם. צריך לקחת בחשבון כי במידה ואתם מגישים התנגדות, אתם חשופים לתביעה הן מצד הדיירים והן מצד הסרבן, כאשר לאור זה עשוי להתרחש מאבק משפטי שיחייב אתכם להשקיע לא מעט כסף ומאמץ, ועל כן ייצוג משפטי בנושא הזה הוא חיוני בעבור כל דייר שהבניין שלו מועמד לפרויקט פינוי בינוי.

 

 

זכויות ספציפיות גם בעבור קשישים

בשנים האחרונות נרשמת עלייה עקבית במספר הפרויקטים אשר אושרו על ידי משרד השיכון והבינוי לפינוי בינוי, הן על רקע עליית מחירים בשוק הנדל"ן, מצוקת של עתודת קרקע לבנייה לצד מצב תשתיות גרוע מאוד בקרב אלפי בניינים שחלקם גם מסוכנים למגורים. מאחר ומדובר בפרויקט רחב היקף, גם המחוקק נתן את דעתו בנושא הזה ומתייחס גם לציבור הקשישים שנאלץ לחוות מעבר מטלטל. במסגרת הזכויות שמגיעות לאזרחים ותיקים יש הגנה מיוחדת הקובעת כי קשישים מעל גיל 75 אשר הם הבעלים של הדירה ומתגוררים בה מעל לשנתיים זכאים לקבל דירה בבניין מחודש או לעבור לדיור מוגן, כל זאת על חשבון היזם.

ליווי וייצוג משפטי לטובת מימוש זכויות

בעבור האזרח הפשוט, התמודדות עם הליך כמו פינוי ופינוי הוא תהליך מורכב הכרוך בבירוקרטיה הכוללת התייצבות לוועדות, בדיקות נאותות לצד קידום מסיבי שמתבצע על ידי יזמים אבל גם הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, בייחוד אם המבנה בו אתם מתגוררים הוגדר כמבנה מסוכן למגורים. על כן, ייצוג וליווי משפטי הניתן על ידי עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין היא חיונית עוד בשלבים הראשונים של התהליך, לצד קבלת מידע מהימן הניתן על ידי אתרים מתמחים שיכולים לסייע לכם להבין  לעומק את כל המשמעויות של הפרויקט הזה, לצד מימוש זכויות הניתן בעבור כל דייר – בין אם מדובר בדיירים שרוצים לקדם את הפרויקט ובין אם מדובר בדיירים סרבנים.

לסיכום

בעבור דיירים, פינוי פינוי מהווה הזדמנות מדהימה לעבור לדירה חדשה באותו הבניין בו התגוררתם. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי מדובר בפרויקט ארוך טווח המגלם בחובו לא מעט סיכונים, ועל כן צריך להקפיד על קבלת מידע מהימן וייצוג מצד עורך דין, לטובת מימוש זכויות מלא.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות